A 2.1 kg copper rod rests on two horizontal rails (see figure below) 1.7 m apart
ID: 1545760 • Letter: A
Question
A 2.1 kg copper rod rests on two horizontal rails (see figure below) 1.7 m apart and carries a current of 55 A from one rail to the other. The coefficient of static friction between rod and rails is 0.63. What are the magnitude and angle (relative to the vertical) of the smallest magnetic field that puts the rod on the verge of sliding? (Based on the bottom picture, define to the right as the + x direction and up as the + y direction. Assume the current in the bottom picture is into the page and the magnetic force will cause the rod to slide to the right.) magnitude direction degree counterclockwise from the +x directionExplanation / Answer
by FBD
N = mg-Fsintheta
in horizontal direction
Fcostheta = mu*N
F = mu*m*g/[costheta+mu*sintheta]
diffrentiating with respect to theta
dF/dtheta = mu*m*g(sintheta-mu*costheta)/(costheta+mu*sintheta)^2
is equal to zero when
sintheta = mu*costheta
tantheta = mu
theta = tan^-1(u) = tan^-1(0.63) = 32.21 degree
B = F/iL
B = mu*m*g/[costheta+mu*sintheta]*iL
B = 0.63 * 2.1 * 9.8 / ([ cos32.2 + 0.63 * sin32.2] * 55* 1.7)
B = 0.117 T = 0.12 T
theta = 32.2 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.