A 2.2 kg steel block is at rest on a steeltable. A horizontal string pulls on th
ID: 1763772 • Letter: A
Question
A 2.2 kg steel block is at rest on a steeltable. A horizontal string pulls on the block. (a) What is the minimum string tension neededto move the block?1 N
(b) If the string tension is 21 N, what isthe block's speed after moving 1.0 m?
2 m/s
(c) If the string tension is 21 N and thetable is coated with oil, what is the block's speed after moving1.0 m?
3 m/s (a) What is the minimum string tension neededto move the block?
1 N
(b) If the string tension is 21 N, what isthe block's speed after moving 1.0 m?
2 m/s
(c) If the string tension is 21 N and thetable is coated with oil, what is the block's speed after moving1.0 m?
3 m/s
Explanation / Answer
mass m = 2.2 kg coeffient of friction between steel and steel = 0.58 (a). the minimum string tension needed to move theblock = mg = 12.5048 N(b). the string tension T = 21 N Net force F = T - 12.5048 = 8.4952 N Accleration a = F / m = 3.861 m / s ^ 2 Let the block's speed after moving 1.0 m be v from the relation v ^ 2 - u ^ 2 = 2aS v = [ 2aS ] since initial speed u =0 = [ 2 * 3.861 * 1] = 2.779 m / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.