A 2.2 kg block with a speed of 12 m/s collides with a 10 kg block that has a spe
ID: 1472893 • Letter: A
Question
A 2.2 kg block with a speed of 12 m/s collides with a 10 kg block that has a speed of 5.8 m/s in the same direction. After the collision, the 2.2 kg block is observed to be traveling in the original direction with a speed of 6.6 m/s. (a) What is the velocity of the 10 kg block immediately after the collision? (b) By how much does the total kinetic energy of the system of two blocks change because of the collision? (c) Suppose, instead, that the 2.2 kg block ends up with a speed of 4.2 m/s. What then is the change in the total kinetic energy?
Explanation / Answer
(a) Let v be the speed of the 10 kg block after collision
Linear momentum of the system is conserved.
(2.2 * 12) + (10 * 5.8) = (2.2 * 6.6) + 10v
=> v = 7 m/s
(b) Initial KE = (2.2 * 122 / 2) + (10 * 5.82 / 2) = 326.6 J
Final KE = (2.2 * 6.62 / 2) + (10 * 72 / 2) = 292.92 J
Change in KE = 292.92 - 326.6 = -33.68 J
(c) Conserving momentum, we get,
(2.2 * 12) + (10 * 5.8) = (2.2 * 4.2) + 10v
=> v = 7.52 m/s
Final KE = (2.2 * 6.62 / 2) + (10 * 7.522 / 2) = 330.67 J
Change in KE = 330.67 - 326.6 = 4.07 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.