A 2.4 mW laser ( =525 nm) shines on a cesium photocathode( ? = 1.95 eV). Assume
ID: 1761531 • Letter: A
Question
A 2.4 mW laser ( =525 nm) shines on a cesium photocathode(? = 1.95 eV). Assume an efficiency of 10-5 forproducing photoelectrons (that is, 1 photoelectron is produced forevery 105 incident photons) and determine thephotoelectric current.I tried to solve this by acquiring the number of photons per second(i got 6.315E15) and then simply dividing that by 10^5 since(6.315E15)/(1x10^5) should be the number of photoelectrons producedper second, and then simply converting that to amperes by dividingthose electrons by the value for one amp one amp (6.242 ×1018) but its not taking my answer :( howcan I use the power factor to solve this?
Explanation / Answer
Power P = 2.4 mW Energy per unit time E = 2.4 mJ = 2.4 * 10 ^ -3 J wavelength = 525 nm = 525 * 10 ^ -9 m we know E = nhc / from this No.of photos n = E / hc = [ 2.4*10^-3J*525*10^-9 m] / [6.625*10^-34Js*3*10^ 8 m / s] = 63.39 * 10 ^ 14 So, No.of photo electrons = 10 ^ -5 * 63.39 * 10 ^14 = 63.39* 10 ^ 9 Total charge of these electrons Q = 63.69* 10 ^ 9 * 1.6 * 10 ^-19 C = 101.433 * 10 ^ -10 C So, photo electric current i = Q /t where t = time = 1 s Therefore i = 101.433 * 10 ^ -10 ARelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.