Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.3 kg fireworks shell is fired directly up from a mortar and makes it to a he

ID: 1502295 • Letter: A

Question

A 2.3 kg fireworks shell is fired directly up from a mortar and makes it to a height of 110 m. In this problem, take the upwards direction to be positive Neglecting air resistance (a poor assumption, but we will make it for this example), calculate the magnitude of the shell's velocity when it leaves the mortar in m/s. The mortar itself is a tube 0.525 m long. Calculate the average acceleration of the shell in the tube as it goes from zero to the velocity found in part (a). What is the average force on the shell in the mortar? Express your answer in new tones.

Explanation / Answer

(a)

from the kinematic equation

v_i = sqrt 2gs = sqrt 2 * 9.8 ( 110 m) = 46.43 m/s

(b)

a = v^2- u^2/ 2s = ( 46.43)^2 - 0/ 2(0.525 ) = 2053.09 m/s^2

(c)F = ma = 2.3 ( 2053.09)= 4722.10 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote