A 2.2 mu F capacitor is initially uncharged, and then charged by a 24 V power su
ID: 1596286 • Letter: A
Question
A 2.2 mu F capacitor is initially uncharged, and then charged by a 24 V power supply running through a resistor. After 16.4 seconds, the voltage across the capacitor has increased to 21.6 V. What is the resistance of the resistor? Consider this page as the x - y plane. Two wires are coming out of the page, at (1, 0) cm and (-1, 0) cm. Using the principle of superposition, calculate the direction of the magnetic field at the origin if: (a) The wires are carrying equal currents out of the page (or in the positive z direction). (b) The wires are carrying equal currents, with the current at (1, 0) cost of the page (+z), and the current at (-1, 0) into the page (-z).Explanation / Answer
1)
In a capacitor circuit
the potential across the capcitor increases as vc = E*(1-e^-(t/RC))
Vc = 21.6 V
21.6 = 24*(1-e^-(16.4/(R*2.2*10^-6)))
R = 3.24*10^6 ohms
(2)
(a)
wire 1 at ( 1 , 0)
wire 2 ar ( -1 , 0)
B1y = -uo*I/(2*pi*0.01)
B2y = + Uo*I/(2*pi*0.01)
Bnet = B1 + B2 = 0
no direction
-----------
(b)
B1y = -uo*I/(2*pi*0.01)
B2y = - Uo*I/(2*pi*0.01)
Bnet = B1 + B2 = -2*uo*I/(2*pi*0.01)
Bnet along -y direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.