How much energy must a 24-V battery expend to charge a C 1 = 0.41 F and a C 2 =
ID: 1418828 • Letter: H
Question
How much energy must a 24-V battery expend to charge a C1 = 0.41 F and a C2 = 0.17 F capacitor fully when they are placed in parallel?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units
1.67×104 J
CORRECT
Part B
How much charge flowed from the battery in that case?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
1.67×104 J
CORRECT
Part B
How much charge flowed from the battery in that case?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Parallel Capacitors: C(total) = C1 + C2
Series Capacitors : C(total) = 1/C1 + 1/C2 => (C1C2) / (C1 + C2)
Energy in a capacitor: U = (1/2)CV²
a) When caps in parallel: C(total) = .41 x 10^(-6) + .17 x 10^(-6)
= 0.58 x 10^(-6) F.
U = (1/2)(0.58x 10^(-6))(24)² = 1.67×104 J
Q=CV
= 0.58 x 10^(-6) F. x 24
= 13.92 x 10^(-6) F.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.