How much energy must a 46.2 V battery expend tofully charge a 0.400 m F and a0.6
ID: 1736130 • Letter: H
Question
How much energy must a 46.2 V battery expend tofully charge a 0.400 mF and a0.660 mF capacitor when theyare placed in parallel? How much energy must the battery expend to fullycharge these capacitors when they are placed inseries?How much charge flowed from the battery when thecapacitors are placed in parallel? How much charge flowed from the battery when thecapacitors are placed in series? How much energy must a 46.2 V battery expend tofully charge a 0.400 mF and a0.660 mF capacitor when theyare placed in parallel? How much energy must the battery expend to fullycharge these capacitors when they are placed inseries?
How much charge flowed from the battery when thecapacitors are placed in parallel? How much charge flowed from the battery when thecapacitors are placed in series?
Explanation / Answer
when they are in parallel the effective capacity=c1+c2=1.060mF when they are in series the effectivecapacity=c1c2/c1+c2=0.2490mF energy when they are inparallel=1/2CV*V=0.5*1.060*10-3*46.2*46.2=1.131J energy when they are inseries=1/2CV*V=0.5*0.2490*10-3*46.2*46.2=0.2657J charge when they are inparallel=CV=1.060*10-3*46.2=0.04897c charge when they are inseries=CV=0.2490*10-3*46.2=0.01150c
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.