How much energy must be removed from a 125 g sample of benzene (C _6 H _6) vapor
ID: 485656 • Letter: H
Question
How much energy must be removed from a 125 g sample of benzene (C _6 H _6) vapor at 425.0 K to make it a solid at 200.0 K? Use the following steps to get to your answer. You MUST show your work to receive any credit. The following physical data for benzene may be useful. See announcement for due date. Delta Hvap = 33.9 kJ/mol delta Hfus = 9.8 kJ/mol C liq = 1.73 J/g degree C C gas = 1.06 J/g degree C C sol = 1.51 J/g degree C Timelting = 279.0K T boiling = 353.0K Determine number of moles the sample contains. __________moles How much energy must be removed to cool the gas to its boiling point? How much energy must be removed to convert the gas to a liquid ________ J? How much energy must be removed to bring the liquid from its _______J boiling point to its melting point?Explanation / Answer
Answer(1)
molar mass of benzene = 78.11 g mol-1
The sample of benzene contains 125g / 78.11 g/mol = 1.60 moles.
Answer(2)
In cooling the gaseous sample from 425K to 353K (its boiling point)
Q = m·c·T = 125 x 1.06 x (425 - 353) = 9540J = 9.540 kJ
Answer(3)
Liquefying the sample at 353 K
Q = Hvap x 1.6 mol = 33.9 x 1.6 = 54.24 kJ
Answer(4)
The specific heat of the solid until you reach your desired temperature
Q = m·c·T = 125 x 1.51 x (353 - 279) = 13967J = 13.967 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.