A computer to be used in a satellite must be able to withstand accelerations of
ID: 1418837 • Letter: A
Question
A computer to be used in a satellite must be able to withstand accelerations of up to 23 times the acceleration due to gravity. In a test to see whether it meets this specification, the computer is bolted to a frame that is vibrated back and forth in simple harmonic motion at a frequency of 9.35 Hz. What is the minimum amplitude of vibration that must be used in this test?
**** I've tried this problem on my own and still cannot figure out what I am doing wrong. I've gotten 5 different answers and these are incorrect: 3.84, 6.53, 0.2053, 0.1306, and 0.653 m. Please do not duplicate these answers.
Explanation / Answer
a = acceleration = 23g
f = frequency = 9.35 hz
Amplitude, A = ?
w angular frequency = 2*pi*f
in S.H.M , acceleration ,a = w2y
y ( displacement or minimum amplitude) = a/ w2
= 23*g / 4*(pi)2*f2
= 23*9.8 / 4*(3.14)2*(9.35)2
= 0.0653 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.