Suppose the mass of a fully loaded module in which astronauts take off from the
ID: 1419092 • Letter: S
Question
Suppose the mass of a fully loaded module in which astronauts take off from the Moon is 12,500 kg. The thrust of its engines is 29,500 N. (Assume that the gravitational acceleration on the Moon is 1.67 m/s2.)
(a) Calculate its magnitude of acceleration in a vertical takeoff from the Moon.
__________m/s2
(b) Could it lift off from Earth? If not, why not?
___No, the thrust of the module's engines is less than its weight on Earth.
___Yes, the thrust of the module's engines is greater than its weight on Earth.
___Yes, the thrust of the module's engines is equal to its weight on Earth.
___No, the thrust of the module's engines is equal to its weight on Earth.
If it could, calculate the magnitude of its acceleration. (If not, enter NONE.)
______________m/s2
Explanation / Answer
a) net force in vertical direction is Fnet = 29500-(12500*1.67) = 8625 N
Fnet = m*a
accelaration a = Fnet / m = 8625/12500 = 0.69 m/s^2
b) On earth accelaration due to gravity is g = 9.8 m/s^2
then net force is 29500-(12500*9.8) = -93000 N
since net force is in Downward direction,the upward thrust does not sufficient to lift up
No, the thrust of the module's engines is less than its weight on Earth.
C) NONE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.