A 12.0-kg box resting on a horizontal, frictionless surface is attached to a 5.0
ID: 1419239 • Letter: A
Question
A 12.0-kg box resting on a horizontal, frictionless surface is attached to a 5.00-kg weight by a thin, light wire that passes without slippage over a frictionless pulley (the figure (Figure 1) ). The pulley has the shape of a uniform solid disk of mass 2.20 kg and diameter 0.540 m .
Part A After the system is released, find the horizontal tension in the wire. |Th| = N SubmitMy AnswersGive Up
Part B After the system is released, find the vertical tension in the wire. |Tv| = N SubmitMy AnswersGive Up
Part C After the system is released, find the acceleration of the box. a = m/s2 SubmitMy AnswersGive Up
Part D After the system is released, find magnitude of the horizontal and vertical components of the force that the axle exerts on the pulley. Express your answers separated by a comma. Fx,Fy = N SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
first we find the acceleration of the system
acceleration a=m2g/[m1+m2+M/2]
=5*9.8/[12+5+2.2/2]
=2.71 m/s^2
part A
the horizontal tension Th=m1m2g/[m1+m2+M/2]=12*5*9.8/[12+5+1.1]=32.5 N
part B
the vertical tension Tv=(m1+M/2)m2g/[m1+m2+M/2]
=(12+1.1)*5*9.8/18.1=35.5 N
part C
the acceleration of the block a=2.71 m/s^2
part D
the horizontal components of force Fx=32.5 N
the vertical components of force Fy=35.5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.