1a)A block of mass, m, is pushed up against a spring, compressing it a distance
ID: 1419466 • Letter: 1
Question
1a)A block of mass, m, is pushed up against a spring, compressing it a distance x, and is then released. The spring projects the block along a frictionless horizontal surface, giving the block a speed v. The same spring projects a second block of mass 4m, giving it a speed 3v. What distance was the spring compressed in the second case?
1b)Initially a body moves in one direction and has kinetic energy K. Then it moves in the opposite direction with three times its initial speed. What is the kinetic energy now?
Explanation / Answer
a) As, 1/2mv2 = 1/2kx2
=> 9/2 *4m * v2 = 1/2kx'2
=> 36x2 = x'2
=> distance was the spring compressed in the second case = 6x
b) the kinetic energy now = 9K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.