1a)A sample of gas is compressed from 13.01 L to 4.27 L using a constant externa
ID: 724656 • Letter: 1
Question
1a)A sample of gas is compressed from 13.01 L to 4.27 L using a constant external pressure of 3.63 atm. At the same time, 1,453 J of heat flows into the surroundings. What is the internal energy change for the gas? Give your answer in joules (J), accurate to three significant figures. Do not include units in your answer.1b)The enthalpy change for the reaction below at 25oC is -1,850 kJ (per mole of C9H20). What is the internal energy change for the reaction at 25oC?
9 CO(g) + 19 H2(g) --> C9H20(l) + 9 H2O(l)
Enter your answer in kJ (per mole of C9H20), rounded to the nearest kilojoule
Explanation / Answer
a) work done = -3.63(4.27-13.01) = 31.7262 L.atm = 3214.66 J heat transferred = -1453 J change in internal energy = work done + heat transferred = 3124.66-1453 = 1716.66 J b) internal energy change is equal to enthalpy change as not work is done = -1850 KJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.