A 29.0 kg child slides down a long slide in a playground. She starts from rest a
ID: 1419468 • Letter: A
Question
A 29.0 kg child slides down a long slide in a playground. She starts from rest at a height h1 of 21.00 m. When she is partway down the slide, at a height h2 of 9.00 m, she is moving at a speed of 7.00 m/s.
Calculate the mechanical energy lost due to friction (as heat, etc.).
---------
A skier (m=63.0 kg) starts sliding down from the top of a ski jump with negligible friction and takes off horizontally.
If h = 5.00 m and D = 12.1 m, find H.
Find her total kinetic energy as she reaches the ground.
-------
A car of mass 820.0 kg accelerates away from an intersection on a horizontal road. When the car speed is 37.4 km/hr (10.4 m/s), the net power which the engine supplies is 4500.0 W (in addition to the extra power required to make up for air resistance and friction). Calculate the acceleration of the car at that time.
--------
It takes a minimum distance of 66.64 m to stop a car moving at 14.0 m/s by applying the brakes (without locking the wheels). Assume that the same frictional forces apply and find the minimum stopping distance when the car is moving at 30.0 m/s.
Explanation / Answer
1) loss of mechanical energy = initail mechanical energy - final mechaincal energy
= 29*9.8*21 - (29*9.8*9 + 0.5*29*7^2)
= 2700 J
2) need figure to solve the problem
3) Apply, P = F*v
==> F = P/v
= 4500/10.4
= 432.7 N
so, a = F/m
= 432.7/820
= 0.528 m/s^2
4) minimum stopping distance = 66.64*(30/14)^2
= 306 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.