Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 29.0 kg child on a 1.00 m long swing is released from rest when the ropes of t

ID: 1897754 • Letter: A

Question

A 29.0 kg child on a 1.00 m long swing is released from rest when the ropes of the swing make an angle of 31.0

Explanation / Answer

For the first part of the equation - assume all Potential energy becomes kinetic energy m*g*h = 1/2 *m*v^2 v^2 = 2*g*h/m => v = sq.rt (2*g*h) g = 9.8 m/s^2 h = 1 meter - 1meter*cos29.0° = 1meter - .8746meter = .1254 meter v = sq.rt.(2*9.8*0.1254) = 1.5676 m/s the energy lost to friction will equal the energy she *should* have (with v = 1.5676m/s) minus the energy she *does* have (with v = 1.40 m/s) Energy she *should have = 1/2*23.0*(1.5676)^2 = 28.26 J Energy she *does* have = 1/2*23.0*(1.40)^2 = 22.54J Energy lost = 5.72 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote