A 25-kg girl on the outside of a merry-go-round (with a diameter of 2.6 m) exper
ID: 1419692 • Letter: A
Question
A 25-kg girl on the outside of a merry-go-round (with a diameter of 2.6 m) experiences a constant angular acceleration of 0.49 rad/s2 (thanks to her friend pushing her). She starts from rest, and at some later time she has a linear (tangential) speed of 3.1 m/s. Determine a) The time, t, it took her to reach the linear speed of 3.1 m/s. b) How far, in radians, she traveled while accelerating to 3.1 m/s. c) How far, in meters, she traveled while accelerating to 3.1 m/s. d) Her tangential acceleration while being pushed.
Explanation / Answer
given
m = 25 kg
d = 2.6 m
r = d/2 = 2.6/2 = 1.3 m
alfa = 0.49 rad/s^2
vf = 3.1 m/s
vi = 0
so, wi = 0
wf = vf/r = 3.1/1.3 = 2.38 rad/s
a) use, alfa = (wf - wi)/t
==> t = (wf - wi)/alfa
= (2.38 - 0)/0.49
= 4.86 s
b) use, wf^2 - wi^2 = 2*alfa*theta
==> theta = (wf^2 - wi^2)/(2*alfa)
= (2.38^2 - 0^2)/(2*0.49)
= 5.78 rad
c) use, s = r*theta
= 1.3*5.78
= 7.51 m
d) a_tan = r*alfa
= 1.3*0.49
= 0.64 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.