A 25 - year - old with a dual BS/MS engineering degree accepts a job with a nati
ID: 2781560 • Letter: A
Question
A 25
-
year
-
old with a dual BS/MS engineering degree accepts a
job with a national firm which has a required retirement age of
65. For simplicity, assume that the engineer stays through
retirement and that the average annual salary over the next 40
years is $96,000. The firm offers a
2
-
for
-
1 401(k) matching plan
(up to a maximum employee contribution of 6%). The chosen plan
offers a 3% expected rate of return after subtracting fees.
What will the engineer have in the plan at retirement?
What is the after
-
tax difference in income with and without the 401(k)
deduction?
Explanation / Answer
Annual Salary = $96000
Employee's contribution to 401(k) = 6% of $96000 = $5760
Employer's Contribution = $5760
Total annual investment = $11520
Value of investment at the end of 40th year = $11520
Formula for future value of annuity = Payment *( (1+ rate)number of periods -1)/ rate
= $11520 * (( 1+3%)40- 1) /0.03 = $868622.5121
At retirement, engineer wil have $868622.51 in savings
----------------------------------------------------------------
Taxable income with 401(k) = $96000 - $5760 = $90240
Tax liability = $5226.25 + 25% of ($90240-$40250) = $17723.75
Taxable income without 401(k) = $96000
Tax liability = $18713.75 + 28% of ($96000- $94200) = $19217.72
After tax difference in income is = $19217.72 - $17723.75 = $1493.97
Annual taxable income between Annual withholding additional withholding over this amoount 40250-94200 5226.25 plus 25% of income over 40250 94200-193950 18713.75 plus 28% of income over 94200Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.