A block of mass 33 kg is suspended by two ropes as shown in the picture below. T
ID: 1419807 • Letter: A
Question
A block of mass 33 kg is suspended by two ropes as shown in the picture below. The angle that the left rope makes with the horizontal is q= 40 degrees. The angle that the right rope makes with the horizontal is q= 30 degrees. What is the tension in the left rope? T_1 = 16.5 N T_1= 22.4 N T_1= 29.8 N What is the tension in the right rope? T_2 = 26.4 N T_2 = 30.2 N T_2 = 33.1 N If the maximum tension EITHER rope can withstand is 50 N, what is the maximum mass that can be supported in this situation? 5.54 kg 8.94 kg 12.3 kgExplanation / Answer
using sine's law
T1/sin (90+30) = T2/sin(90+40) = mg/sin(180-70)
T1/sin120 = T2/sin130=32.34/sin110
1) T1 = 32.34/sin110*sin120 = 29.80 N
2) T2 = 32.34/sin110*sin130 = 26.40 N
3) T1 is larger than T2,
T1/sin120 = mg/sin110
mg = 50/sin120*sin110 = 54.25
m = 5.54 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.