A block of mass 12.0 kg slides from rest down a frictionless 24.0° incline and i
ID: 1345817 • Letter: A
Question
A block of mass 12.0 kg slides from rest down a frictionless 24.0° incline and is stopped by a strong spring with a spring constant 34.0x 103 N/m. The block slides 5.6 m from the point of release to the point where it comes to rest against the spring.
Use 10 N/kg for g.
a) What is in Joules the gravitational potential energy of the block the instant it is released, relative to the position where the block comes to a momentary rest against the spring?
b) What is in Joules the mechanical energy of the block-spring system?
c) How far in meters does the spring compress when the block comes to a momentarily stop?
Explanation / Answer
part A: Gravitational Potential energy U = mg(H) sin theta
U = 12 * 9.8 * 5.6 * sin 24
U = 267.86 Joules
-------------------------------------
total Mech energy TE = EPE= U
TE = 267.86 J
----------------------------
use 0.5 kx^2 = 267.86
x^2 = 2* 267.86/34e 3
x = 0.125 m or 12.5 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.