A block of mass 0.580 kg is pushed against a horizontal spring of negligible mas
ID: 2192505 • Letter: A
Question
A block of mass 0.580 kg is pushed against a horizontal spring of negligible mass until the spring is compressed a distance x. The force constant of the spring is 450 N/m. When it is released, the block travels along a frictionless, horizontal surface to point , the bottom of a vertical circular track of radius R = 1.00 m, and continues to move up the track. The speed of the block at the bottom of the track is vA = 13.6 m/s, and the block experiences an average frictional force of 7.00 N while sliding up the track. a) What is x? b) If the block were to reach the top of the track, what would be its speed at that point?? c) Does the block actually reach the top of the track, or does it fall off before reaching the top? (block reahes top of the track or block falls off before reaching the top)
Explanation / Answer
0.5 * 450 * x^2 = 0.5 * 0.58 * 13.6 ^2 x = 0.488 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.