A block of ice of mass 3.50 kg is placed against a horizontal spring that has fo
ID: 1969181 • Letter: A
Question
A block of ice of mass 3.50 kg is placed against a horizontal spring that has force constant k= 210 N/m and is compressed a distance 2.60×10-2 m. The spring is released and accelerates the block along a horizontal surface. You can ignore friction and the mass of the spring. Calculate the work done on the block by the spring during the motion of the block from its initial position to where the spring has returned to its uncompressed length and the speed of the block after it leaves the spring using two significant figures.Explanation / Answer
work done by spring = 0.5k(x^2 - 0^2) = 0.5*210*(2.6*10^-2)^2 = 0.07098 J
by conservation of enrgy
work done = change in KE
0.5k(x^2 - 0^2) = 0.5mv^2-0
v = x(k/m) = 2.6*10^-2 * (210/3.5) = 0.2014 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.