A block of ice of mass 3.90kg is placed against a horizontal spring that has for
ID: 2137498 • Letter: A
Question
A block of ice of mass 3.90kg is placed against a horizontal spring that has force constant k = 250N/m and is compressed a distance 2.30 times 10?2m . The spring is released and accelerates the block along a horizontal surface. You can ignore friction and the mass of the spring. Calculate the work done on the block by the spring during the motion of the block from its initial position to where the spring has returned to its uncompressed length. Express your answer using two significant figures. What is the speed of the block after it leaves the spring?Explanation / Answer
a)work done=PE of the spring
=0.5kx^2
=0.5*250*(2.3*10^-2)^2
=0.06613 J
b)conserving energy,
0.5mv^2=0.06613
or v=0.184 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.