A block of mass 0.700 kg is pushed against a horizontal spring of negligible mas
ID: 1902904 • Letter: A
Question
A block of mass 0.700 kg is pushed against a horizontal spring of negligible mass until the spring is compressed a distance ?x (see figure). The force constant of the spring is 450 N/m. When it is released, the block travels along a frictionless, horizontal surface to point B, the bottom of a vertical circular track of radius R = 1.00 m, and continues to move up the track. The speed of the block at the bottom of the track is vB = 13.5 m/s, and the block experiences an average frictional force of 7.00 N while sliding up the track.
(a) What is?x?
m
(b) What speed do you predict for the block at the top of the track?
m/s(c) Does the block autually reach the top of the track, or does it fall off before reaching the top?
Explanation / Answer
on solving the above question the answer comes out to be equal to a. x =0.53m B. Vt =8.957m/s C. Vtc =3.13m/s or we can say the block reaches the top of the track
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.