5. A 60kg trampoline artist jumps vertically upward from the top of a platform w
ID: 1419929 • Letter: 5
Question
5. A 60kg trampoline artist jumps vertically upward from the top of a platform with a speed of 5.5m/s. A) how fast is he going as he lands on the trampoline, 3 m below ? B) if the trampoline behaves like a spring with spring stiffness constant 5.2x10^4 N/m, how far does he depress it? 5. A 60kg trampoline artist jumps vertically upward from the top of a platform with a speed of 5.5m/s. A) how fast is he going as he lands on the trampoline, 3 m below ? B) if the trampoline behaves like a spring with spring stiffness constant 5.2x10^4 N/m, how far does he depress it? A) how fast is he going as he lands on the trampoline, 3 m below ? B) if the trampoline behaves like a spring with spring stiffness constant 5.2x10^4 N/m, how far does he depress it?Explanation / Answer
A) He loses his initial kinetic and potential energy and gains kinetic energy
=> 1/2 * 60 * v2 = 1/2 * 60 * 5.52 + 60 * 9.8 * 3
=> v = 9.436 m/sec
=> fast is he going as he lands on the trampoline = 9.436 m/sec
B) 1/2 * 5.2x104 * x2 = 1/2 * 60 * 9.436 * 9.436 + 60 * 9.8 * x
=> x = 0.33203 m
=> far does he depress it = 0.33203 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.