Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5. A 90% confidence interval estimate for a population mean was computed to be (

ID: 2957397 • Letter: 5

Question

5. A 90% confidence interval estimate for a population mean was computed to be (27.6, 47.2). Determine the mean of the sample, which was used to determine the interval estimate (show all work).

6. A study was conducted to estimate the mean amount spent on birthday gifts for a typical family having two children. A sample of 170 was taken, and the mean amount spent was $248.72. Assuming a standard deviation equal to $48.31, find the 90% confidence interval for m, the mean for all such families (show all work).

7. A confidence interval estimate for the population mean is given to be (41.16, 49.85). If the standard deviation is 16.290 and the sample size is 54, answer each of the following (show all work):

(A) Determine the maximum error of the estimate, E.

(B) Determine the confidence level used for the given confidence interval.

Explanation / Answer

5. (47.2+27.6)/2 = 37.4 6. ME = z* s/sqrt(n) = 1.645(48.31)/sqrt(170) = 6.10 248.72 - 6.10 = 242.62 248.72 + 6.10 = 254.82 242.62
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote