an 800 N painter stands on a long horizontal board 1.5 m from the left end. This
ID: 1419931 • Letter: A
Question
an 800 N painter stands on a long horizontal board 1.5 m from the left end. This 300-N board is uniform, 5.6 m long, and supported at each end by vertical posts. With what forces do the posts push upward the board? an 800 N painter stands on a long horizontal board 1.5 m from the left end. This 300-N board is uniform, 5.6 m long, and supported at each end by vertical posts. With what forces do the posts push upward the board? an 800 N painter stands on a long horizontal board 1.5 m from the left end. This 300-N board is uniform, 5.6 m long, and supported at each end by vertical posts. With what forces do the posts push upward the board?Explanation / Answer
let the forces be F1 and from further post be F2
a) Then balancing the force, F1 + F2 = mg = 82*9.81 + 27*9.81
F = 800 + 300 = 1100 N
So magnitude of total force provided by both post = 1100 N
-----------------------------
b)
Torque about left end = (300/9.8)* 5.6/2) + ( 800/9.8) *1.5 - F1*5.6 = 0
So force on post closer to the painter = 37.17 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.