A contestant in a winter games event pushes a 41.0 kg block of ice across a froz
ID: 1420595 • Letter: A
Question
A contestant in a winter games event pushes a 41.0 kg block of ice across a frozen lake with a rope over his shoulder as shown in Figure 4.29(b). The coefficient of static friction is 0.1 and the coefficient of kinetic friction is 0.03.
******THE QUESTION IS REFERING TO FIGURE B!!!! THE SECOND PICTURE**** I only have one attempt yet. ive asked this question on chegg multiple times and forumla used in figure a is not the same for figure b because i keep getting the wrong answers back
(a) Calculate the minimum force F he must exert to get the block moving.
(b) What is its acceleration once it starts to move, if that force is maintained?
Explanation / Answer
Fcos(25) - us(mg-Fsin(25) ) =0
usmg = Fcos(25)+usFsin(25)
F = usmg /(cos(25)+ussin(25))
0.1*410/(0.9063+0.0422)
F= 43.2261N
b) Fcos(25) - uk(mg-Fsin(25) ) =ma
39.176 - 0.03*(410 - 18.268) =27.42 = ma
a = 27.42/41 = 0.668 m/sec^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.