A) Suppose you perform a double slit experiment with electrons of KE = 25 eV. Th
ID: 1420646 • Letter: A
Question
A) Suppose you perform a double slit experiment with electrons of KE = 25 eV. The screen is located L=10 m behind the double slit. You aim to separate the central maximum and the first maximum to the side by x=1 mm. What must be the spacing d between the two slits?
B) Suppose you perform a double slit experiment with C60 molecules of KE = 25 eV. The screen is located L=10 m behind the double slit. You aim to separate the central maximum and the first maximum to the side by x=1 mm. What must be the spacing d between the two slits?
C) Suppose you perform a double slit experiment with 5g-bullets at a velocity of 120 m/s. The screen is located L=10 m behind the double slit. You aim to separate the central maximum and the first maximum to the side by x=1 mm. What must be the spacing d between the two slits?
Explanation / Answer
here,
PART A:
KE = E = hc/L
wavelength L = hc/E
L = 6.626*10^-34 * 3*10^8/(25*1.6 *10^-19)
L = 49.65 nm
Y = mLR/d
here m = order of the fringe = 1
R = 10 m
d = ?
Y = 1 mm
so
d = (1 * 49.65 *10^-9 * 10)/(1*10^-3)
d = 0.49 mm (answer)
------------------------------
part B :
KE = E = hc/L
wavelength L = hc/E
L = 6.626*10^-34 * 3*10^8/(25*1.6 *10^-19)
L = 49.65 nm
Y = mLR/d
here m = order of the fringe = 1
R = 10 m
d = ?
Y = 1 mm
so
d = (1 * 49.65 *10^-9 * 10)/(1*10^-3)
d = 0.49 mm (answer)
---------------------------------------
part C:
KE = 0.5 mv^2
KE = 0.5* 5 e -3 * 120*120
KE = 36 J
waveelngth = hc/E
L = (6.626*10^-34 * 3*10^8)/(36)
L = 5.52 *10^-27 m
so
d = (5.52*10^-27 * 1* 10/(1*10^-3)
d = 5.52*10^-23 m (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.