Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 4.00 cm. A current I = 2.

ID: 1420650 • Letter: A

Question

A solenoid with 1200 turns per meter has a diameter of 4.00 cm. A current I = 2.40 A flows in the counterclockwise direction in the solenoid. A rectangular loop of length L = 16.0 cm, width w = 12.5 cm, and 2 turns is centered on the axis of the solenoid. (a) Find the magnitude of the magnetic flux through the loop. Incorrect: Your answer is incorrect. What is the area over which the flux has a non-zero value? Wb (b) When the current is increased to 5.62 A, the magnitude of the induced emf in the rectangular loop is 116 mV. How long did it take for the current to get to this value? ms (c) What is the direction of the induced current in the rectangular loop as viewed from the location P? counterclockwise clockwise no current

Explanation / Answer

a) B = u0 ( N/L)I

B = (4pi x 10^-7 ) ( 1200 ) (2.40)

B = 0.00362 T


area of loop that will encounter wil field = pi (0.02^2) = 1.26 x 10^-3 m^2


flux = NBA = 2 x .00362 x 1.26 x 10^-3 = 9.12 x 10^-6 T m^2


Area where flux is zero = Lw - pi ( d/2)^2

= (0.16 x 0.125 ) - pi (0.02^2)

= 0.0187 m^2

b) Bf = 4pi x 10^-7 x 1200 x 5.62 = 0.00847 T

enduced emf = N d(BA) / dt


0.116 = 2 x 0.00126 x (0.00847 - 0.00362) / t

t = 1.05 x 10^-4 s

C) figure is missing

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote