A solenoid is designed to produce a magnetic field of 0.220 T at its center. It
ID: 1671132 • Letter: A
Question
A solenoid is designed to produce a magnetic field of 0.220 T at its center. It has radius 4.00 cm and length 100.0 cm, and the wire can carry a maximum currentof 8.0 A. (a) What minimum number of turns per unitlength must the solenoid have?1 turns/m
(b) What total length of wire is required?
2 m (a) What minimum number of turns per unitlength must the solenoid have?
1 turns/m
(b) What total length of wire is required?
2 m
Explanation / Answer
a) The magnetic field at the center of the solenoid is B = o (N/L) i 0.220 = 4 x 10-7 * (N/1)* 8.0 ==> N/L = 21895 turns / m b) L = 100cm = 1 m The number of turns N =21895 * L = 21895 * 1 = 21895 turns Each coil has radius = 0.04 m then the length of each coil = 2 r = 2* 3.14 * 0.04 = 0.2512 m The total length of the wire required is = N * 2 r = 21895 * 0.2512 = 5500 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.