Two long, straight, parallel wires are 10.0 cm apart and carry 3.80 A currents i
ID: 1420724 • Letter: T
Question
Two long, straight, parallel wires are 10.0 cm apart and carry 3.80 A currents in the same direction (see (Figure 1) ).
1) Find the direction of the magnetic field at point P1, midway between the wires. (down, right, left, 0, up)
2) Find the magnitude of the magnetic field at point P1, midway between the wires.
3) Find the direction of the magnetic field at point P2, 31.0 cm to the right of P1. (down, right, left, 0, up)
4) Find the magnitude of the magnetic field at point P2, 31.0 cm to the right of P1.
Explanation / Answer
1)
If both the wires are carrying current in the same direction either in upward or in downward then magnetic field at the mid point B =0 or The direction of magnetic field is midway between the wires is zero
2)
The magnitude of magnetic field B =0
3)
The direction of magnetic field B will be normal to the plane of the paper downward
4)
The magnitude of magnetic field at a point 31cm to the right of P1 is
B =(uoi/2pi)[1/x+1/r+x]
=2*10-7[1/10+1/41] =2*10-7[0.1+0.0243] =0.248*10-7T =2.48*10-8T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.