A point charge Q is placed at the origin. A second charge, 2Q, is placed on the
ID: 1420790 • Letter: A
Question
A point charge Q is placed at the origin. A second charge, 2Q, is placed on the x axis at x = –3.0 m. If Q = 50 µC, what is the magnitude of the electrostatic force on a third point charge, –Q, placed on the y axis at y = +4.0 m?
I need help figuring out how to work this out.
This is the worked out solution that my professor posted for the problem, but I don't fully understand how he did most of this, or how he got the numbers in the third and fourth parts. Any help in understanding this better would be apprieciated.
Explanation / Answer
q1 = 50 mciro C (at origin)
q2 = 100 micro C (at x = -3 m)
q3 = -50 micro C (at y + 4m)
F31 = k*q3*q1/d13^2
= 9*10^9*50*10^-6*50*10^-6/4^2
= 1.40625 N (downward)
F31x = 0
F31y = -1.40625 N
F32 = k*q2*q1/d12^2
= 9*10^9*100*10^-6*50*10^-6/(3^2 + 4^2)
= 1.8 N (towards q2)
angle made by F21 with -x axis, theta = tan^-1(4/3) = 53.`13 degrees
F32x = -1.8*cos(53.13) = -1.08 N
F32y = -1.8*sin(53.13) = -1.43 N
so,
F3x = F31x + F32x = 0 - 1.08 = -1.08 N
F3y = F31y + F32y = -1.40625 - 1.43 = -2.83625 N
so, F3 = sqrt(F3x^2 + F3y^2)
= sqrt(1.08^2 + 2.83625^2)
= 3.03 N <<<<<<<<<<-------------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.