A pogo stick has using only the energy in the spring if the child and stick have
ID: 1643597 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
6.
By conservation of energy
mgh = (1/2)Kx2
36.5*9.81*h =(1/2)*(2.98*104)*0.1562
h=1.013 m
7.
Work done
W=Fd=3.7*0.42
W=1.554 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.