Two divers jump out of their boat and swim straight down to a depth of 10 m. The
ID: 1420885 • Letter: T
Question
Two divers jump out of their boat and swim straight down to a depth of 10 m. The water surface becomes calm again very quickly after the divers jump in. Once the divers reach their final depth they begin to swim in opposite directions at the same rate while periodically stopping to shine a flashlight back at the surface of the water where they had jumped in. After the divers have swum far enough apart they begin to notice a strong reflection from the other diver's flashlight that was not present before. How far apart are divers when this starts to happen? (n_air = 1.0, and n_Water = l.33)Explanation / Answer
Here, sin(theta) = 1/1.33
= 48.753 degrees
=> distance between divers = 2 * 10 * tan(48.753)
= 22.808 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.