Two disgruntled businesspeople are trying to use a revolving door. The woman on
ID: 1641441 • Letter: T
Question
Two disgruntled businesspeople are trying to use a revolving door. The woman on the left exerts a force of 625 N perpendicular to the door and 1.20 m from the hub's center trying to rotate it counterclockwise, while the man on the right exerts a force of 850 N perpendicular to the door and 0.8 in from the hub's center trying to rotate it clockwise. Find the net torque on the revolving door. 70N middot m: 55N middot m: 37N middot m You push downward on a trunk at an angle 25 degree below the horizontal with a force of 750 N. If the trunk is on a flat surface and the coefficient of static friction is 0.86, what is the most massive trunk you will be able to move? 48 kg 57 kgExplanation / Answer
here,
8)
F1 = 625 N , x1 = 1.2 m
F2 = 850 N , x2 = 0.8 m
the net toruqe , T = F1 * x1 - F2 * x2
T = 625 * 1.2 - 850 * 0.8 N.m
T = 70 N.m
the net torque on the revolving door is A) 70 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.