A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need Tor \
ID: 1421145 • Letter: A
Question
A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need Tor "green" or sustainable energy. In certain parts of the country, wind farms are a viable alternative to conventional energy sources. An average wind turbine (the device which converts rotational motion to electricity) has a maximum capacity of 1.80 MW. However, realistically the wind turbine never runs at full power. If a wind turbine runs at 28.8% capacity for 1.00 year, how much energy does the wind turbine generate? An average American household consumes 1.10 x104 kWh in 1.00 year. How many houses can the one wind turbine power? Number of houses=Explanation / Answer
wind turbine has a max capacity is 1.8MW=1.8*106W per day
for 1 year max capacity is1.8*106*365*24 Wh
but wind turbine runs 28.8percent to max capacity =28.8/100*(1.8*106*365*24)=454.1184*107kwh
number of houses =max capacityruns by the turbine/1 house consume capacity
n=454.1184*107kwh/1.1*104*103kwh=413 houses
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.