A red cart with a mass of 80.0 kg is moving rightward at 70 cm/s. It catches up
ID: 1421408 • Letter: A
Question
A red cart with a mass of 80.0 kg is moving rightward at 70 cm/s. It catches up and collides with a blue cart having a mass of 20.0 kg and moving rightward with a speed of 10.0 cm/s. After the carts collide the red cart begins moving with a velocity of 42.0 cm/s. The blue cart speeds up; its speed is not known. The momentum before the collision of the red cart= 5600 kgcm/s, the blue cart=200 kgcm/s and the system total=5800 kgcm/s. After the collision, p= 3360 for the red cart, blue cart, v= 20.0. What is the momentum of the system total after the collision (kgcm/s)?
Explanation / Answer
Mr = 80 kg Vr = + 0.7 m /sec
Mb = 20 kg Vb = +0.1 m/s
after
Vrf = 0.42 m/s
Vbf = 20
momentum of the system after collision = 3360 +20*20 = 3760 kgcm/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.