Take the average solar flux reaching the US to be 200 W/m2. (This averages over
ID: 1421431 • Letter: T
Question
Take the average solar flux reaching the US to be 200 W/m2. (This averages over a variety of conditions.)
a. Find the total energy produced in one year by a 1m2 cell producing energy with an efficiency of 15%.
b. How much area would be required to supply the US with all its electricity for a year, about 4.0 x 1012 kW*hr?
c. Real solar arrays need about 2.5 times larger area that value found in b to avoid showing of adjacent cells. What fraction of the US land area (9 x 106 km2) would have to be covered with solar cells to provide all of the energy required?
Explanation / Answer
a) In 1m² the power supply is:
P =(15%)(200) = 30 W
in one year the energy produced is:
E = Pt = (30(365)(24)(60)(60) =9.4608*10 J
b) Remember that:
1 kWhr = 3.6*10 J
The total area will be:
A = EUS/E = 4*10¹²(3.6*10)/(9.4608*10) = 1.522*10¹ m²
c) The area A is greater than the US land are.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.