A three-way light bulb has two filaments with resistances R_1 and R_2 connected
ID: 1422385 • Letter: A
Question
A three-way light bulb has two filaments with resistances R_1 and R_2 connected in series. The resistors are connected to three terminals, as indicated in the figure, and the light switch determines which two of the three terminals are connected to a potential difference of 120 V at any given time. When terminals A and B are connected to 120 V the bulb uses 63.0 W of power. When terminals A and C are connected to 120 V the bulb uses 47.9 W of power. What is the resistance R_1? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. Ohm What is the resistance R_2? How much power does the bulb use when 120 V is connected to terminals B and C?Explanation / Answer
Power, P = V^2/R
V= Voltage
R = Resistance
If A and B connected,
120^2/R1 = 63
Hence, R1 = 228.57 ohm
If A and C are connected
120^2/(R1+R2) = 47.9
Hence R2 = 72 ohm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.