A three-way light bulb has two filaments with resistances R1 and R2 connected in
ID: 1423191 • Letter: A
Question
A three-way light bulb has two filaments with resistances R1 and R2 connected in series. The resistors are connected to three terminals, as indicated in the figure , and the light switch determines which two of the three terminals are connected to a potential difference of 120 V at any given time. When terminals A and B are connected to 120 V the bulb uses 63.0 W of power. When terminals A and C are connected to 120 V the bulb uses 47.0 W of power.
(a) What is the resistance R1? (b) What is the resistance R2? (c) How much power does the bulb use when 120 V is connected to terminals B and C? W
Explanation / Answer
When terminals A and B are connected to 120 V the bulb uses 63.0 W of power
P = V2/R1 = 63
R1 = 228.57 ohm (ans)
When terminals A and C are connected to 120 V the bulb uses 47.0 W of power.
P = V2/(R1+R2) =47
(R1+R2) =1202/47=306.38 ohm
So R2 = 306.38 - R1 = 77.81 ohm (ans)
Power across R2 = 1202/77.81 = 185.06 W (ans)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.