Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

As a fish jumps vertically out of the water, assume that only two significant fo

ID: 1422619 • Letter: A

Question

As a fish jumps vertically out of the water, assume that only two significant forces act on it: an upward force F exerted by the tail fin and the downward force due to gravity. A record Chinook salmon has a length of 1.50 m and a mass of 48.0 kg. If this fish is moving upward at 3.00 m/s as its head first breaks the surface and has an upward speed of 6.30 m/s after two-thirds of its length has left the surface, assume constant acceleration and determine the following.

(a) the salmon's acceleration m/s2 upward

(b) the magnitude of the force F during this interval N

Explanation / Answer

a)
Vi = 3 m/s
Vf = 6.3 m/s
d = (2/3)*1.5 m = 1 m

usE:
vf^2 = vi^2 + 2*a*d
6.3^2 = 3^2 + 2*a*1
a=15.345 m/s^2
Answer: 15.345 m/s^2

b)
use:
net force = m*a
F-m*g = m*a
F = m*(g+a)
= 48*(9.81 + 15.345)
=1207.44 N
Answer: 1207.44 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote