As a fish jumps vertically out of the water, assume that only two significant fo
ID: 2011732 • Letter: A
Question
As a fish jumps vertically out of the water, assume that only two significant forces act on it: an upward force F exerted by the tail fin and the downward force due to gravity. A record Chinook salmon has a length of 1.50 m and a mass of 54.5 kg. If this fish is moving upward at 3.00 m/s as its head first breaks the surface and has an upward speed of 7.30 m/s after two-thirds of its length has left the surface, assume constant acceleration and determine the following.
(a) the salmon's acceleration?
Explanation / Answer
Given: Mass of the salmon fish = M = 54.5 kg fish moving up with velocity = U = 3 m/s After movinthe distance d = 2/3 L where L is the Lenght of the salmon : L = 1.5 thus, d = 2/3 (1.5 ) = 1 m Let a be the acceleration of the salmon V be the velocity of the salmon after this distance is : V = 7.3 m/s It is known by the formual we have , V2 - U2 = 2 a d (7.3)2 - (3)2 = 2 a 1 thus, acceleration of the salmon: a = 22.145 m/s2 Mass of the salmon fish = M = 54.5 kg fish moving up with velocity = U = 3 m/s After movinthe distance d = 2/3 L where L is the Lenght of the salmon : L = 1.5 thus, d = 2/3 (1.5 ) = 1 m Let a be the acceleration of the salmon V be the velocity of the salmon after this distance is : V = 7.3 m/s It is known by the formual we have , V2 - U2 = 2 a d (7.3)2 - (3)2 = 2 a 1 thus, acceleration of the salmon: a = 22.145 m/s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.