A container of fixed volume contains 8.72 × 1023helium atoms, each of mass 6.646
ID: 1422893 • Letter: A
Question
A container of fixed volume contains 8.72 × 1023helium atoms, each of mass 6.646 × 1027 kg.You put the container in a freezer and decrease its temperature from 25.0C to -115 C.
Part A
What is the change in the thermal energy of the gas?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the change in the entropy of the gas?
A container of fixed volume contains 8.72 × 1023helium atoms, each of mass 6.646 × 1027 kg.You put the container in a freezer and decrease its temperature from 25.0C to -115 C.
Part A
What is the change in the thermal energy of the gas?
Express your answer with the appropriate units.
E =SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the change in the entropy of the gas?
S=Explanation / Answer
here
KE = thermal energy = 3/2 KT
K is Boltzman constant = 1.38 e -23 Joule/K mol
T1 = 25 + 273 = 298 K
T2 -115+ 273 = 158 K
change of energy dE = (E2-E1_
dE = 3/2* 1.38 e -23 * (298-158)
dE = 2.898 *10^-21 JOules /mole
change in energy of gas = 2.898 *10^-21 * 8.72 * 10^23
dE = 2527/06 JOules (ANSWER)
-----------------------------------------
Entropy dS = 3/2 n K ln (T2/T1)
dS = 3/2 * 8.72*10^23 * 1.38 *10^-23 * ln(158/298)
dS = -11.45 J/K (ANSWER)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.