Consider a charged particle traveling at theta = 30degree with respect to a unif
ID: 1423637 • Letter: C
Question
Consider a charged particle traveling at theta = 30degree with respect to a uniform magnetic field of strength B = 2.6 mT as shown below. The particle has speed v = 3.0 times I0^6 m/s If the particle is a proton, what is the magnitude and direction (into or out of the page) of the force exerted on the particle by the magnetic field? If the particle is an electron instead, how would your answer change? What direction docs Earth's magnetic field point in Toledo? Does the direction change as you move North? South? How about right at the (magnetic) North pole?Explanation / Answer
1) A) F = q*v*B*sin(theta) = 1.6*10^-19*2.6*3*10^6*sin(30) = 6.24*10^-13 N
out of the page
B) F = 6.24*10^-13 N
into the page
2)
Direction of field is from North to south
No the direction does not change
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.