Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a camera with film in it. The focal length of the lens is 59.8 mm. (a)

ID: 3894375 • Letter: C

Question

Consider a camera with film in it. The focal length of the lens is 59.8 mm. (a) If we want to take a picture of some distant object, where should we put the film? (Consider the distance to the object to be finnite.) (b) If we next want to take a picture

of an object a distance x = 9.15 m away, by how much should we change the distance between the film and the lens? (c) Suppose we didn't change the position of the film, but left it in the position for taking a picture of a distant object, as in part (a). A

"point" of light a distance x away would not be "focused" properly on the film but instead would produce a "dot" on the lm. Find the diameter of the dot. The diameter of the lens is 1.0 cm. (d) If we cover up part of the lens so that light can only enter through a hole 3 mm in diameter, find the diameter of the dot in part (c).

Explanation / Answer

1/F = 1/S+1/S' = (1/infinity) + (1/S')


1/59.8mm = 0+ 1/S'

S' = 59.8 mm


b) 1/0.0598 = (1/9.15)+(1/S')


S' = 0.0602 m = 60.2 mm


c)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote