Consider a bond with a par value of 1,000 paying a coupon rate of 12% per year s
ID: 2729928 • Letter: C
Question
Consider a bond with a par value of 1,000 paying a coupon rate of 12% per year semiannually when the market interest rate is only 3% per half year. The bond has 3 years until maturity.
Find the bond's price today and six months from now after the next coupon is paid. (Round your answers to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
What is the total rate of return on the bond per six months? (Round your answer to the nearest whole number. Omit the "%" sign in your response.)
(a)Find the bond's price today and six months from now after the next coupon is paid. (Round your answers to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Explanation / Answer
Answer:(a)
Current price=$60*PVIFA(3%,6)+$1000*PVIF(3%,6)
=1162.52
Price 6 months from now = $60×Annuity factor(3%, 5) + $1000×PV factor(3%, 5) = $1137.39
Answer:(b) rate of return=[60+(1137.39-1162.52)]/1162.52
=3.00%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.