Two 10.0 cm -diameter electrodes 0.57 cm apart form a parallel-plate capacitor.
ID: 1423723 • Letter: T
Question
Two 10.0 cm -diameter electrodes 0.57 cm apart form a parallel-plate capacitor. The electrodes are attached by metal wires to the terminals of a 13 V battery. After a long time, the capacitor is disconnected from the battery but is not discharged. What is the charge on each electrode right after the battery is disconnected? What is the electric field strength inside the capacitor right after the battery is disconnected? What is the potential difference between the electrodes right after the battery is disconnected?
Explanation / Answer
a) q1 = C*v
where C = o*A/d = 8.854x10^-12**r^2/d = 8.854x10^-12**(0.055)^2/0.0057 = 1.476x10^-11F
So q1 = 1.476x10^-11*13 = 1.91x10^-10C and q2 = -1.91x10^-10C
b) E = /o = 1.91x10^-10/(8.854x10^-12**r^2) = 1.91x10^-10/(8.854x10^-12**(0.055)^2)
= 2271.11V/m
c) V = E*d = 2271.11V/m*0.0057 = 12.94V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.