TwitterMe, Inc., is a new company and currently has negative earnings. The compa
ID: 2728882 • Letter: T
Question
TwitterMe, Inc., is a new company and currently has negative earnings. The company’s sales are $2.7 million and there are 144,000 shares outstanding.
If the benchmark price–sales ratio is 6.4, what is your estimate of an appropriate stock price? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What if the price–sales ratio were 5.7? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
TwitterMe, Inc., is a new company and currently has negative earnings. The company’s sales are $2.7 million and there are 144,000 shares outstanding.
Explanation / Answer
Price to Sales Ratio = Market Cap / Sales
Market Cap = Price per share x Number of shares outstanding
Stock Price, when price to sales ratio is 6.4:
6.4 = Market Cap / Sales
=> Market Cap = 6.4 x $2,700,000 = $17,280,000
Price per share = $17,280,000 / 144,000 = $120
Stock Price, when price to sales ratio is 5.7:
5.7 = Market Cap / Sales
=> Market Cap = 5.7 x $2,700,000 = $15,390,000
Price per share = $15,390,000 / 144,000 = $106.88
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.