The cornea behaves as a thin lens of focal length approximately 1.80 cm , althou
ID: 1423762 • Letter: T
Question
The cornea behaves as a thin lens of focal length approximately 1.80 cm , although this varies a bit. The material of which it is made has an index of refraction of 1.38, and its front surface is convex, with a radius of curvature of 5.00 mm .
(Note: The results obtained here are not strictly accurate, because, on one side, the cornea has a fluid with a refractive index different from that of air.)
Part A
If this focal length is in air, what is the radius of curvature of the back side of the cornea?
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
The closest distance at which a typical person can focus on an object (called the near point) is about 25.0 cm , although this varies considerably with age. Where would the cornea focus the image of an 15.0 mm -tall object at the near point?
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Significant Figures Feedback: Your answer 19.39 mm was either rounded differently or used a different number of significant figures than required for this part.
Part C
What is the height of the image in part B?
R = 18.6 mmExplanation / Answer
given
f = 1.8 cm
R1 = 5 mm = 0.5 cm
mue = 1.38
A) Apply, 1/f = (mue - 1)*(1/R1 - R2)
1/1.8 = (1.38 - 1)*(1/0.5 - 1/R2)
1/(1.8*0.38) = 1/0.5 - 1/R2
1/R2 = 1/0.5 - 1/1(1.8*0.38)
1/R2 = 0.538
R2 = 1.86 cm
= 18.6 mm
B) object distance, s = 25 cm
image distnace, s' = ?
Apply, 1/s + 1/s' = 1/f
1/s' = 1/f - 1/s
1/s' = 1/1.8 - 1/25
s' = 1.94 cm
= 19.4 mm
C) magnification, m = -s'/s
= -1.94/25
= -0.0776
we know, image height = m*object height
= -0.0776*15 mm
= -0.116 mm
here negative sign indicates the image inverted.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.